Jäsenhuone|Työhuone
« Takaisin seuran etusivulle

Kilpailut ja tulokset

Soutukilpailuja 2011

KilpailuAjankohtaMatkaKeUn osallistujatAika (sijoitus)
Ergo SM12.3.  500 mPentti Soini 01:30,7 (3.) 
Ergo SM19.3. 10 000 m

Pentti Soini
Juha Karttunen 

36:13.9 (1.) 
kesk.
Ergo SM maraton16.-17.4.maratonmatkatuseita, ks. erillinen tiedote 
Iitin Tiltu-soutu27.5.19 km  Miehet1.22,58 (3.) 
SM-keskimatka Lappajärvi11.6. Miehet1.50,29,1 (7.) 
Lohjan suursoudut



 
18.6. 



 
25 km 



 
Soini-Rellman ps
J-M Valkama
J Karttunen
Vikström-Hopponen vs n
Kurki-Blomster vs 60
Kirkkovene seka
1.54,01 (2.)
2.03,23 (3.)
2.11,43 (6.)
2.40,22 (1.)
2.47,56 (3.)
1.52,45 (10.)
Sulkavan suursoudut8.-10.7.60 km

Kirkkovene miehet 
Kirkkovene kunto

Nieminen-Nieminen vs
Valkama ys 40

Juha Karttunen ys 40

Pyykkönen-Teirioja ps N

Rellman-Soini ps 
Kellokumpu-Purosalo ps

Hopponen-Vikström vs N

Paajanen-Turtiainen vs 50 
Blomster-Kurki vs50

4:15:44 (13.)
5:08:10 (75.)

5:31:56 (2.)
5:44:48 (5.)

5:56:28 (6.)

6:39:08 (2.)

5:15:25 (1.)
6:44:53 (20.)

7:23:08 (4.)

6:57.07 (23.)
7:29:17 (26.) 

Karelia-soutu 26.-29.7. 150 km Kirkkovenejoukkueretkisoutu
SM-keskimatka pienveneet Tre30.7.  Valkama ys 40
Karttunen ys 40
Soini-Rellman ps
Nieminen-Nieminen vs
2.10,41 (1.)
2.22, (8.)
2:02:35 (5.)
2:17:24 (4.)
SM-sprintti Mikkeli13.8.2000Valkama ys 40 (2.)
SM-keskimatka Mikkeli14.8. Valkama ys 40 (1.)
SM-sprintti pienveneet Sulkava27.8.   
SM-keskimatka pienveneet Sulkava28.8.   

 

Jo tapahtunutta

 

KeUn kirkkoveneet hopealle ja pronssille Kulosaaressa

Keravan Urheilijat päätti soudun kilpailukautensa näyttävästi lauantaina Helsingissä soudetussa Kulosaaren kirkkoveneiden soutukilpailussa. Kulosaaren kisa on perinteisesti suosittu ja tälläkin kertaa mukana oli lähemmäs 30 joukkuetta. Väliaikalähdöillä soudettava yhdentoista kilometrin mittainen reitti kiertää Kulosaaren, lähtö ja maali ovat Kaisaniemessä.

Keravalaiset olivat mukana peräti neljällä joukkueella, kahdella miesten ja kahdella naisten joukkueella. KeUn rivejä täydensi menestyksekkäästi Hämeenlinnan Ladun soutajat.

Mitaleitakin tuli. KeUn naisten ykkösjoukkue ylsi Kulosaaressa ensimmäistä kertaa palkinnoille, kun joukkue alitti reilusti 50 minuuttia ja pokkasi pronssiset mitalit. Miesten ykkösjoukkue puolestaan teki hyvissä olosuhteissa oman reittiennätyksensä, mikä riitti kovatasoisessa kisassa toiselle sijalle. KeUn miesten joukkue kävi Voiton soutajien kanssa tiukan sekuntikamppailun hopeasta. Miesten kisan voitti Kuopion hiihtäjät, joka edustaa Suomen terävintä kärkeä.

Valkamalle kultaa ja hopeaa lyhyiltä matkoilta

Sulkavalla soudettiin viikonloppuna (27.-28.8.) pienveneiden SM-pika (1000m) ja normaalimatkat (10km). Sää suosi kilpailua ja mukaan olikin ilmoittautunut ennätysmäärä osallistunut. Keravan Urheilijat edusti useilla venekunnillaan lähes yksinään pääkaupunkiseutua.

Juha-Matti Valkama souti M40 yksinsoudussa lauantain pikamatkalla hopeaa ja normaalimatkalla sunnuntaina mitali kirkastui kultaiseksi. Valkamalle kulta oli jo toinen tänä kesänä, sillä pari viikkoa sitten, hän voitti pienveneiden keskimatkojen Suomenmestaruuden.

Kympillä Valkama tuli maaliin vasta toisena, mutta sai kultamitalin, koska nopeimman ajan soutanut Evijärven Urheilijoiden Riku Niemi diskattiin loppusuoralla tapahtuneen reitiltä poikkeamisen vuoksi.

- Hopeakin olisi kelvannut minulle, mutta ainahan kulta on kultaa. Oli hienoa, että pystyin näin hyviin tuloksiin normaalisoudullakin. Mikään ei ollut pielessä, enkä toisaalta tehnyt myöskään huippusuoritusta. Soutu meni hyvin, kunto oli kohdallaan ja välineet kunnossa ja se riitti. Taidan siis olla oikean lajin parissa, Valkama veisteli tyytyväisenä.

Keravalaisten mitalisaalista täydensivät yleisen parisoudun kympillä Seppo Rellman parinaan Tomi Silvonen pronssisella SM-mitalilla. Vahvaa keravalaispanosta täydensivät Pentti Soini ja Seppo Rellman 5. sijallaan parisoudun sprintissä (M40). Lisäksi Keravan Urheilijoiden soutajat saalistivat pisteitä muissa sarjoissa niin, että KeUn pistesaalis nosti seuran 10 parhaan seuran joukkoon puuveneliigassa.

Ensimmäistä kertaa molemmat matkat soudettiin sarjoittain yhteislähtönä. Kokeilu oli erittäin onnistunut ja yleisön oli miellyttävä seurata kisoja Sulkavan soutustadionilla. Ainoastaan pari kertaa jouduttiin ratkaisua etsimään videonauhalta.

Tulokset löytyvät täältä: http://www.su-41.fi/sm-soudut_27-28_8/tulokset/
 

 

KeUn Valkamalle SM-kultaa soudussa

Keravan Urheilijoiden Juha-Matti Valkama nappasi lauantaina Pirkan Soudussa yksinsoudun Suomen mestaruuden 40-vuotiaiden sarjassa. Valkaman loppuaika 26 km:n mittaisessa soudussa oli 2.10,41. Saman sarjan himmeämmille mitaleille yltäneet eivät hätyytelleet Valkamaa, sillä seuraavat tulivat maaliin peräti viisi minuuttia Valkaman jäljessä. Sen sijaan Valkama sai hyvän vastuksen yleisen sarjan toiseksi sijoittuneesta Kimmo Huhtasesta, jonka kanssa hän kamppaili koko matkan. Lopulta Valkama vei kamppailun ja souti koko kisan toiseksi nopeimman ajan heti Suomen yksinsoudun kovimman nimen, Virtain Urheilijoiden Jari Kuhnon perään. Kuhno kisasi yleisessä sarjassa voittaen sen ajalla 2.07,44.
Valkaman harjoituskumppani, KeUn Juha Karttunen sijoittui 40-vuotiaiden sarjassa 8:nneksi.

Keravan Urheilijoiden ykköspari Pentti Soini ja Seppo Rellman jäivät yleisessä parisoudussa viidenneksi jouduttuaan kolariin lähdössä. Loppuaika 2:02:35 oli vajaat kolme minuuttia hitaampi kuin voittajaparilla. Yleisessä vuorosoudussa mitelleet Mikko ja Markku Nieminen sijoittuivat 4:nneksi ajalla 2:17:24. He jäivät voittajaparille kahdeksan minuuttia.

SM-hopeaa ja parisoudun voitto Sulkavalta

Keravan Urheilijoiden soutajat edustivat viikonloppuna seuraansa 44. Sulkavan suursouduissa suurella joukolla, ja jopa SM-mitalien arvoisesti. Lähes viisikymmentä keulaista kiersi 60 kilometrin mittaisen matkan Partalansaaren ympäri.

KeUn parhaasta suorituksesta vastasivat Niemisen veljekset Mikko ja Markku nappaamalla SM-hopeaa sunnuntain yleisessä vuorosoudussa omalla ennätysajallaan. Veljesten loppuaika oli 5.31,56.

Myös keravalaisia naissoutajia nähtiin palkintopallilla, kun parisoudussa ensikertalaiset Kati Teirioja ja Kati Pyykkönen ottivat vastaan hopeamitalit. Naispareja oli kisassa tosin vain kaksi.

Lauantain pienveneiden päälähdön nopeimman ajan souti konkaripari Pentti Soini ja Seppo Rellman. Miehet soutivat parisoutuveneensä maaliin ajassa 5.15,24.

KeUn kirkkoveneet soutivat perjantain yösoudussa ja sijoittuivat hyvin 160 veneen joukossa. KeUn miesten joukkue souti lähellä kärkeä ja sijoittui lopulta 13:nneksi. Loppuaikaansa 4.15,43 miehet olivat erittäin tyytyväisiä. Myös KeUn kuntojoukkue pääsi lähelle tavoitettaan, sillä viiden tunnin raja ylittyi vain kahdeksalla minuutilla.
 

 

KeUlle mitaleja Lohjalta 18.6.

Viikonloppuna soudetuissa Suurlohjan Souduissa Keravan Urheilijat oli vahvasti edustettuna. Oikukkaan sään suhteen soutukisa sattui onnekkaaseen väliin, sillä se osui muutaman tunnin tyynempään ja sateettomaan hetkeen. Hyvä soutusää siivitti useat veneet ennätyksiin sarjoissaan. Soutumatkana oli 25 km.

Keravalaisten parhaista suorituksista vastasivat  yleisessä parisoudussa toiseksi sijoittuneet Pentti Soini ja Seppo Rellman sekä yksinsoudun yleisessä sarjassa kolmanneksi soutanut Keravan Urheilijoiden Juha-Matti Valkama.Valkaman loppuaika oli 2.03,23, vajaat kolme minuuttia voittajaa enemmän. Yleisessä parisoudussa peräti neljä paria souti alle vanhan reittiennätyksen, näiden joukossa myös keravalaispari Soini-Rellman. Keravalaisparin loppuaika oli 1.54,01, jolla jäi voittajaparille vajaan minuutin.

Yksinsoudun yleisessä sarjassa airoa kiskoi myös KeUn Juha Karttunen, joka sijoittui 6:nneksi jääden voittajalle 11 minuuttia. Vuorosoudussa KeUn naiset, Liisa Vikström ja Tarja Hopponen veivät voiton kilpasiskoiltaan 10 sekunnin turvin. Yli 60-vuotiaissa KeUn Aimo Kurki ja Rainer Blomster puolestaan sijoittuivat kolmanneksi.

KeUn kirkkovenejoukkue souti 25 km:n matkaan aikaan 1.52,45 ja sijoittui sillä 10:neksi häviten voittajalle, Valkealan soutajille, noin viisitoista minuuttia.

KeU SM-mitalivauhdissa Lappajärvellä 11.6. 

Keravan Urheilijoiden miesjoukkue otti askeleen lähemmäksi kirkkoveneiden terävintä kärkeä viikonloppuna Lappajärvellä kisatuissa kirkkoveneiden keskimatkan SM-souduissa. KeUn loppuaika oli 1.50,29,1.

Tiukasta kisasta kertoo se, että sijoille 3.-7. soutaneet veneet tulivat maaliin reilun minuutin sisällä. Voittajakaksikko Tako ja Sulkava pääsivät karkuun niitä seuranneelta venerykelmältä.
- Olemme todella tyytyväisiä soutuun, vaikkei sijoitus tyydyttänytkään. Keli oli helteinen ja kuuma, mutta sitä se oli kaikille joukkueille. Uusi veneemme toimi loistavasti. Se on riittävän jäykkä ja liukuu hyvin, kuvaili joukkueessa soutanut, KeU soudun puheenjohtaja Juha Karttunen joukkueen tuntoja kisan jälkeen. Hän antoi täydet pisteet perämiehelle, joka sai tehtyä erityisesti käännökset mallikkaasti.

Kisassa soudettiin kymmenen kilometrin lenkki kolmesti. Keravan Urheilijoiden ensimmäinen ja kolmas kierros sujui hyvin, mutta toisella kierroksella joukkue jäi hieman kilpakumppaneilleen.
- Jos olisimme soutaneet kakkoskierroksenkin rohkeammin, tulos olisi voinut olla parempi. Joukkue saapui kuitenkin maaliin kaikkensa antaneena, joten ei tässä parane jossitella, Karttunen mittaili keulaisten tuntoja.

 

Iitistä 3. sija

Keravan Urheilijoiden soutajat aloittivat kilpakautensa viikonloppuna Iitissä soudetuissa Tiltu-souduissa. Matkana oli 20 kilometriä. Alpo Heikkilän ohjaama keravalaisvene saavutti maalin kolmantena ajassa 1.22,58 hieman vajaat neljä minuuttia voittajan, Takon soutajien joukkueen jälkeen. Kakkossijan vei Valkeala ja nelossijalle Nesteen soutajat vajaan minuutin keravalaisten perässä.
Soutu oli hyvää harjoitusta parin viikon päästä Lappajärvellä soudettavaa kirkkoveneiden SM-keskimatkaa ajatellen.
- Keli oli haastava ja se suosi sellaisia joukkueita, jotka olivat soutaneet enemmän yhdessä. Ei siis ihan optimi meidän joukkueellemme. Uusi veneemme toimi kuitenkin hyvin ja oli vakaa soutaa. Veneessämme on potentiaalia, mutta vielä emme saaneet siitä kaikkea irti, harmitteli Keravan joukkueessa soutanut Pentti Soini.

 

Odotetut ME:t syntyivät SM-ergomaratonilla

Keravan Keupirtillä soudettiin viikonloppuna 16.-17.4. ergon SM-titteleistä. Keravan Urheilijoiden järjestämässä kisassa taso oli todella kova, sillä siellä tehtailtiin kolme uutta maailmanennätystä ja yllettiin useisiin Suomen ennätyksiin.

Kovasta tasosta kertoo myös se, että maratonilla 2 h 40 min haamuraja alitettiin peräti kahdeksan kertaa. Miehet soutivat kisassa maratonmatkan ja naiset ja nuoret puolimaratonin. Ergomaratonilla oli yli 40 soutajaa ja heistä peräti 12 naisia.

KeUlle kultaa ergosoudun SM-kympillä

Lauantaina 19.3. soudettiin ergon 10 km:n Suomen mestaruuksista Kotkan Huuma areenassa. Keravalaista soutuvoimaa edustivat Keravan Urheilijoiden soutujaoston tuore puheenjohtaja Juha Karttunen sekä Pentti Soini, joka puolusti viime vuoden voittoaan luokassa 40L. Tasainen soutu ja onnistunut vauhdinjako riittivät mestaruuden uusimiseen ajalla 36:13.9.

KeUlle ergosoudun SM-pronssia 12.3.

Helsingissä kisattiin viikonloppuna Suomen mestaruuksista ergosoudun lyhyillä matkoilla. Keravan Urheilijoiden Pentti Soini nappasi itselleen 500 metrin matkalla pronssisijan kevyt 40 v. sarjassa. Sarjan voiton vei oululainen Markku Henriksson ja kakkossijan  Nesteen soutajien Panu Soitso.