KeU 100 vuotta historiikkiin kerätään kuva-aineistoa

12.9.2017

Kuva seuran 1918-1968 Voitti Poikolaisen kirjoittamasta historiikista.
Kuva seuran 1918-1968 Voitti Poikolaisen kirjoittamasta historiikista.

Keravan Urheilijoiden 100 vuotta historiikki on työn alla. Seura kerää nyt mahdollisimman laajasti valokuva-aineistoa vuosien varrelta. Jos sinulla on valokuvia joko digitaalisena tai paperiversiona, niitä voi toimittaa alla oleville jaostojen yhteyshenkilöille. Digitaalisten kuvien resoluutio tulisi olla riittävä (suositus kuvien resoluutiolle on 300 dpi). Paperikuvat digitoidaan.

Kuvat tulee toimittaa 30.10.2017 mennessä. Yhteyshenkilön kanssa on ehkä hyvä sopia digikuvien toimittamisesta esim. tikulla, jos aineistoa on paljon. Jos teillä on tiedossa kuvan ottaja, niin se on hyvä mainita.

Jaostojen yhteyshenkilöt:

Yleisurheilu: Jomi Hyttinen, 0400813254 (digitaaliset kuvat Mirva Lopez, mirva.lopez@keravanurheilijat.fi)

Suunnistus: Timo Sirola, 0505904590, timo.sirola@gmail.com

Hiihto: Mauri Airila, 0505680035, mauri.airila@aalto.fi

Soutu: Elisa Aunola 0408294967, elisa.aunola@elisanet.fi

Paini: Juha Kalander 0505224918, juha@kalander.fi

Kuntourheilu: Sampsa Haarasilta, 0405513659,  sampsa.haarasilta@kolumbus.fi

Valokuvien keräämisestä saa myös levittää sanaa myös entisille KeU:n jäsenille!

Kiitos paljon etukäteen jo avustasi!